تاریخ : پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ 13 شعبان 1445 Thursday, 22 February , 2024
3

روایت «نیلوفر علیپور» ملی پوش تیروکمان از دلایل حذفش از تیم ملی

  • کد خبر : 2242
  • 22 اردیبهشت 1400 - 14:34
روایت «نیلوفر علیپور» ملی پوش تیروکمان از دلایل حذفش از تیم ملی
یک عضو ملی پوش تیروکمان بانوان ایران گفت: فرآیند انتخاب اعضای تیم ملی تیروکمان بانوان برای حضور در مسابقات سوئیس و فرانسه کاملا ابهام دارد و رد پای اسپانسر تیم ملی در این انتخاب ها دیده می‌شود.

به گزارش خبرگوهردشت، تیراندازی با کمان ایران در سال های گذشته روند رو به رشدی را طی کرده است و چشم ورزش ایران به استعداد‌های جوان این رشته دوخته شده است. یکی از جوانان آینده دار این رشته نیلوفر عیلپور است. کماندار کرجی که نفر شماره ۱۰۶ رنکینگ جهانی است در سال ۹۴ و زمانی که ۱۵ ساله بود به عضویت تیم ملی نوجوانان در آمد و سپس از سال ۹۵ به تیم ملی بزرگسالان راه یافت در حالی که فقط ۱۶ سال سن داشت.
از سال ۲۰۱۵ که نیلوفر علیپور در مسابقات آسیایی آزاد جوانان در هنگ کنگ و کاپ جهانی داخل سالن نوجوانان در تایلند به ترتیب مدالهای برنز و نقره کسب کرد، مسیر زندگی ورزشی او مسیری رو به پیشرفت بوده است.
او در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۹ در تایلند با رکورد ۳۲۵ و ۳۲۷ و مجموع ۶۵۲ رکورد جوانان را از آن خود کرد و در همان سال در مسابقات جوانان جهان در اسپانیا نهم شد که بهترین عملکرد «ریکرو» ایران در تاریخ این مسابقات بوده است.
حضور در ده ها مسابقه برون مرزی و کشوری موجب شده کارشناسان ورزش تیروکمان وی را از امیدهای اصلی ایران در این رشته بدانند و برای کسب سهمیه المپیک و درخشش او امیدوار باشند. اما در دور جدید تمرینات تیم ملی تیروکمان علیپور از تیم ملی حذف شده و امکان حضور در مسابقات فرانسه برای کسب سهمیه المپیک را ندارد. غیبت علیپور در اردوی تیم ملی برای اصحاب ورزش سوال برانگیز است. با او در این رابطه به گفت و گو نشستیم.

فارس: معرفی کوتاهی از خودتان داشته باشید.
علیپور: نیلوفر علیپور هستم. ۵ سال است که عضو تیم ملی بزرگسالان تیروکمان هستم. از بهترین مقام‌هایی کسب کردم مدال نقره جهانی مسابقات تایلند، چهارم مسابقات جهانی شانگهای برای اولین بار در تاریخ تیروکمان در کشور است و همچنین رکورددار جوانان کشور هستم و در مسابقات متعدد داخلی و برون مرزی هم سابقه حضور دارم.

فارس : ماجرای خط خوردن شما از تیم ملی و عدم حضورتان در مسابقات کسب سهمیه فرانسه از سوال برانگیزترین اتفاقات این رشته در آستانه المپیک است. چد شد که در اردوی تیم ملی حضور ندارید؟
علیپور: برای پرداختن به این ماجرا باید قدری عقب‌تر برویم. ماجرا از آنجایی شروع شد که بعد از تعطیلی‌های کرونا از شهریورماه ۹۹ تمریناتمان را در اردوهای کیش و تبریز آغاز کردیم و در آن اردوها نفر اول تیم بودم و کاملا آماده بودم. بعد از آن اردوها یک مدت هم کرج به صورت انفرادی تمرین می کردم تا اردوی تیم ملی آغاز شود. بعد که خواستم به اردو اضافه شوم در سایت تیرو کمان به صورت انفرادی تست کرونا گرفتند و به صورت شفاهی به من ابلاغ شد که تست من مثبت است ولی نتیجه تست به صورت مکتوب و رسمی به بنده داده نشد. مجددا بعد از دو هفته باز هم تست گرفتند و به همان صورت شفاهی مجدد گفتند تست تو مثبت است و نباید در اردوها شرکت کنی و من حدود ۷ هفته قرنطینه بودم و هیچ تمرینی نداشتم.
البته بر اساس اظهارات مدیر تیم ملی مشخص شد آزمایشگاهی که از من تست کرونا گرفته بود پلمب شده و نتایج تست‌ها قابلیت استناد نداشته است. در مدتی که اعلام شد تست کرونای من مثبت است از طرف کادر فنی از من با تاکید خواسته شد که این موضوع به هیچ عنوان رسانه ای نشود چون مجبور می‌شویم تمام اردوهای تیم ملی را متوقف کنیم اما با فاصله خیلی کمی خانم زهرا نعمتی کرونا گرفتند و رسانه ای شد و ده روز دیگر به اردوها برگشتند و به هیچ عنوان روندی که من طی کردم در مورد ایشان اعمال نشد.
شرایط تمرینات من تغییر کرد
بعد از آن مربی تیم ملی حدود دی ماه عوض شد و آقای بهزاد پاکزاد مربی تیم ملی شدند. بر اساس برنامه کادر فنی جدید من شروع کردم به تست کردن زه های مختلف روی کمان. تنطیمات متفاوتی راتمرین می‌کردم و سایز تیرهایم متفاوت شد و در واقع تیرها قدری کوتاه‌تر شد و همه این تغییرات در نتیجه کارم تاثیر دارد. ورزشکار باید نسبت به تغییرات اعمال شده کاملا مسلط شود. در تمام این مراحل که من مشغول تست کردن روش ها و شرایط جدید بودم از طرف مربی تیم ملی مکرر به من اعلام می‌شد که نتایج این تمرینات به هیچ عنوان مهم نیست و سعی کنم فقط شرایط و پوزیشن‌های جدید را تست کنم.

در طی اردو که من مشغول تست کردن تجهیزات و تنظیمات جدید بودم قرار شد که یک نفر در کنار تیم اصلی و یک نفر هم به عنوان نماینده تیم جوانان در اردوها حضور داشته باشند و این دو نفر هم در کنار تیم ملی تمرین کنند.

فارس: این دو نفر با چه عنوانی و با چه فرایندی به تیم ملی اضافه شدند؟ آیا اصلا جزو تیم ملی بودند یا مثلا در مسابقات انتخابی شرکت کرده بودند؟
علیپور: خیر. فقط قرار بود در کنار تیم ملی تمرین کنند. یکی از این دو نفر نماینده جوانان بود اما نفر دوم هم عضو آکادمی راد بود که متعلق به اسپانسر تیم ملی است و قرار است تیم کامپاند با هزینه این شخص به مسابقات سوئیس و فرانسه اعزام شود.
اسپانسر تیم یکی از بچه های باشگاه خودشان را در قالب یار تمرینی در کنار تیم ملی وارد اردوها کردند و بنا شد این عضو در کنار تیم ملی فقط تمرین بکند.
تا اینکه در آستانه اردوی ترکیه اعلام شد که این عضو تمرینی با هزینه شخصی خودش در کنار تیم ملی به اردوی و مسابقات ترکیه اعزام می‌شود که در نوع خودش جالب بود! آیا هر کسی هزینه شخصی خودش را بپردازد می‌تواند در کنار تیم های ملی به اردوها و مسابقات برون مرزی اعزام بشود؟ یا اینکه شرکت در مسابقات بین المللی به شکل آزاد و خارج از قالب تیم ملی می‌تواند سابقه حضور در تیم ملی در یک رشته به حساب بیاید؟

فارس: آقای ملکی غیر از اسپانسر مسئولیت دیگری در تیم دارند؟
علیپور: بعد از اینکه اسپانسر تیم ملی شدند در فروردین ماه امسال به عنوان عضو هیات رئیسه فدراسیون تیراندازی انتخاب شدند و در اردیبهشت ماه هم به عنوان رئیس کمیته تیم های ملی پایه انتخاب شدند. نمی دانم به حضور یکی از اعضای باشگاه اسپانسر در اردوی تیم ملی آن هم در شرایطی که این فرد هیچ سابقه شرکت در مسابقات انتخابی تیم ملی یا مسابقات برون مرزی ندارد چقدر می توان خوش بین بود!

فارس: در اردوی ترکیه چه گذشت؟
علیپور: قرار شد ما در اردوی مشترک ترکیه که کشورهای چک، مالدوی و ترکیه هم حضور داشتند شرکت بکنیم و به صورت تمرینی یک شبیه‌ساز مسابقه هم در اردو برگزار شود. در کل در آن اردو ۱۲ نفر بودیم و در آن مسابقه شبیه ساز هم با تصمیم مربی قرار شد ریتم جدیدی را تست بکنم تا ببینم می‌تواند برای مسابقات اصلی مفید باشد یا نه.
گفتند به رکوردهای ترکیه توجه نکن
در مرحله تست که بودم مدیر تیم ملی، رئیس فدراسیون، مربی و سرمربی تیم ملی مکرر تاکید داشتند که این رکوردها اصلا مهم نیست. گوشزد می‌کردند که من فقط در مرحله تست هستم و از من می‌خواستند که تمام تمرکزم را برای مسابقات فرانسه و کسب سهمیه المپیک بگذارم و اصلا به مسابقات ترکیه و رکوردهایی که در شرایط تست می زنم توجه نکنم. کادر فنی تیم ملی به من می‌گفتند که برنامه ما این است که اوج رکورد تو در مسابقات فرانسه باشد و همیشه هم همینطور است و معمولا ورزشکاران حرفه ای اوج رکوردهایشان در مسابقات مهم رقم می خورد.

در حین اردو سطح ارتفاع آنتالیا از دریا نسبت به تهران بسیار متفاوت است و نیاز بود که تنظیمات کمان تغییر کند. از مربی تیم ملی خواستم کمان من با شرایط جدید مجدد تنظیم شود اما مربی اعلام کرد ما امکانش را نداریم اما فردای آن روز دیدم در حال تنظیم کردن کمان بقیه اعضای تیم هستند و این هم برایم از نکات مبهم اردو بود.
گوشزد می‌کردند که من فقط در مرحله تست هستم و از من می‌خواستند که تمام تمرکزم را برای مسابقات فرانسه و کسب سهمیه المپیک بگذارم و اصلا به مسابقات ترکیه و رکوردهایی که در شرایط تست می زنم توجه نکنم

من بعد از مسابقه شبیه سازی در ترکیه نسبت به عملکرد کادر فنی و صحبت های سرمربی تیم ملی شک کردم و در همین حین اردو رفتم و سایت فدراسیون جهانی را چک کردم و متوجه شدم قبل از اردوی ترکیه و اینکه بخواهیم تستی در ترکیه انجام دهیم اسامی تیم ملی را برای شرکت در مسابقات سوئیس و فرانسه را داده اند و منی که نفر اصلی تیم بودم را خط زدند و همین دو نفر که بنا بود برای تمرین در کنار تیم ملی باشند را به عنوان اعضای تیم ملی ارسال کرده اند.
جالب اینجاست که ورزشکاری برای تمرین کنار تیم ملی آمده بود با هزینه شخصی به صورت آزاد در مسابقات ترکیه حضور داشت و هیچ سابقه تیم ملی ندارد و در هیچ مسابقه انتخابی تیم ملی هم شرکت نکرده است. رنکینگ جهانی من ۹۰ بود و الان که یک سال و نیم است در مسابقات شرکت نکرده ایم ۱۰۶ است و رنکینگ ایشان بالای ۵۰۰ است!

فارس: واکنش شما در اردو وقتی متوجه شدید لیست مسابقات فرانسه و سوئیس قبلا ارسال شده چه بود؟
علیپور: من عکس العمل خاصی نشان ندادم و با مدیر تیم ملی و سرمربی صحبت کردم اما گفتند در همین مسابقات ترکیه اگر امتیاز بهتری کسب کنم لیست اصلاح می‌شود و تو جایگزین می‌شوی. من هم علی رغم شرایط نامساعد روحی و جو نامناسب تیم تلاش خودم را کردم و در مسابقه ترکیه رکورد بهتری نسبت به تمرینات زدم و امتیاز بالاتری از یکی از افرادی که به عنوان نفر اعزامی به سوئیس و فرانسه اعلام شده کسب کردم و اختلاف بسیار کمی هم با نفر بالایی داشتم.
بعد از بازگشت از ترکیه گفتند اسامی عوض می‌شود اما بعد از چند روز انتظار آقای مدیر تیم ملی اعلام کرد اسامی عوض نمی‌شود و همان اسامی قبلی است. من هم طبق یک روال کاملا عادی و قانونی پیگیری هایم را شروع کردم. نامه نگاری های متعددی انجام دادم اما هیچ پاسخ رسمی دریافت نکردم و تنها چیزی که به شکل شفاهی بیان می‌شد این بود که سلیقه مربی تیم است!

فارس: آیا استناد مربی تیم ملی برای حذف شما نتایج اردوی ترکیه بود؟
علیپور: نتایج ترکیه نمی‌تواند مورد استناد مربی باشد. اولا لیست قبل از رکوردهای ترکیه ارسال شده است. ثانیا مسابقات انتخابی تیم ملی قوانین و اصول خودش را دارد. باید از قبل به بازیکنان اعلام شود که مبنای انتخاب، نتایج این مسابقه است. باید ناظر و داور در مسابقه حضور داشته باشند نه اینکه در یک شرایط تمرینی هر کدام از بازیکنان خودشان رکوردهایشان را بخوانند و بر منبای آن انتخاب تیم ملی صورت بگیرد! و ثالثا کادر تیم ملی مکرر تاکید می‌کردند که این تغییرات شرایط و تنظیمات زه و تیرها فقط برای تست کردن شرایط جدید است و به هیچ عنوان حرفی از رقابت در اردو برای انتخابی تیم ملی نبوده است.
به من اعلام شده نفر اصلی تیم هستم و این دو نفر فقط برای تمرین در کنار تیم هستند و از من خواسته شده شرایط جدید و ریتم های جدید را تست کنم تا ببینیم تا چه حد در مسابقه واقعی قابل استفاده هستند. علی رغم این موارد حتی اگر ملاک را مسابقه ترکیه در نظر بگیریم با وجود همه تغییرات و درخواست های لحظه ای کادر فنی مبنی بر امتحان پوزیشن‌های جدید، من از یکی از افرادی که به عنوان نفر فیکس برای مسابقات سوئیس و فرانسه انتخاب شده هم در ترکیه و هم تمام مسابقات کسب سهمیه و برون مرزی پیشین رکورد بهتری کسب کرده ام.
از روزی که متوجه ارسال لیست شدم درخواست دیدار رئیس فدراسیون تیروکمان را کردم که تاکنون به من اجازه ملاقات نداده اند

در ترکیه هم با نفر بالایی هم که خانم زهرا نعمتی بود فقط ۳ امتیاز اختلاف داشتم که اختلاف بسیار ناچیزی است. در اردوی ترکیه هم شرایط من با بقیه متفاوت بود. من در حین اردو و سه روز قبل از مسابقه متوجه شده ام که خط خورده ام و لیست مسابقات فرانسه و سوئیس ارسال شده است و با این شوک روحی در مسابقات ترکیه تیر زده ام اما بقیه خیالشان راحت بود که اسمشان در لیست ارسالی هست.

فارس: پاسخ فدراسیون به اشکالاتی که مطرح می‌کنید چه بود؟
علیپور: من در مسابقات کسب سهمیه قبلی با اختلاف بهترین نتیجه را داشتم و رنک جهانی من از همه بچه ها بهتر است و توانایی کسب سهمیه المپیک را دارم اما به من گفته شد رنکینگ و اینکه طرف در مسابقه انتخابی تیم ملی شرکت کرده باشد یا نه مهم نیست و مهم سلیقه مربی است و سلیقه مربی این بوده که تو را خط بزند! مربی تیم ملی مربی اختصاصی خانم زهرا نعمتی بود و از ۲۷ دی ماه ۹۹ به تیم اضافه شده و هیچ شناختی از هیچ کدام از بچه‌ها ندارد و با هیچ کدام از بچه ها تا کنون کار نکرده است تا شناخت کافی از ظرفیت های بچه ها داشته باشد.

فارس: برای پیگیری موضوع به کجا مراجعه کردید؟
علیپور: نامه اعتراضی خود را به رئیس هیات، به اداره کل ورزش و جوانان البرز ، فدراسیون تیروکمان، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و دفاتر نماینده های مجلس و برخی نهادهای نظارتی زدم و خواستار احقاق حق خودم شد.
از روزی که متوجه ارسال لیست شدم درخواست دیدار رئیس فدراسیون تیروکمان را کردم که تاکنون به من اجازه ملاقات نداده اند در صورتی که این حق طبیعی من بود بتوانم ایشان ببینم و اعراض خودم را اعلام کنم.
تهدیدم کردند که دیگر روی ورزش حرفه ای را نمی‌بینم!
رئیس فدراسیون تیروکمان زمانی که من در کمیته المپیک بودم و کاملا قانونی و اداری در حال پیگیری حقم بودم با من تماس گرفتند و با توهین و تهدید گفتند چون موضوع را پیگیری میکنی تا من اینجا هستم نمی گذارم در تیم ملی باشی!
از گروه‌های تیم ملی و فدراسیون در فضای مجازی هم بیرونم کردند و در حال حاضر امکان تمرین در زمین چمن فدراسیون راهم ندارم. تهدیدم کردند که اگر پیگیری‌هایم را ادامه دهم و ماجرا رسانه‌ای شود جایی در فدراسیون ندارم و باید ورزش حرفه ای را کنار بگذارم! رئیس نظارت بر تیم های ملی در کمیته المپیک اصلا فنی و حرفه ای ماجرا را بررسی نکردند و گفتند سلیقه مربی است!
مدیر تیم ملی و رئیس هیات استان البرز هم به هیچ عنوان مشکل من را پیگیری نکردند و بعد از گذشت ۲۰ روز از اینکه نامه اعتراضی خود را برای ایشان ارسال کرده ام هیچ پاسخی دریافت نکرده ام. در مجموع به این اجماع رسیدم که ماجرا را به شکل رسانه ای دنبال کنم.

 

در صورت تجدید نظر در فرایند انتخاب اعضای تیم ملی آیا امکان اصلاح لیست ارسالی هست؟
علیپور: بله تا سه روز پیش از مسابقات این امکان وجود دارد. ما حدود یک هفته تا مسابقات سوئیس فرصت داریم و حدود یک ماه هم تا مسابقات فرانسه که سهمیه المپیک است فرصت باقی است و امیدوارم پیگیری هایم جواب بدهد. چرا باید اسپانسر تا این حد در انتخاب اعضای تیم ملی موثر باشد و شایسته سالاری فدای برخی تصمیمات مبهم شود؟ برای مسابقات فرانسه ما چهار نفر سهمیه داریم اما لیست سه نفر ارسال شده است و فدراسیون می‌تواند من را به لیست اضافه کند.

 

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=2242
  • نویسنده : دبیرخبر
  • ارسال توسط :
  • منبع : فارس
  • دیدگاه‌ها برای روایت «نیلوفر علیپور» ملی پوش تیروکمان از دلایل حذفش از تیم ملی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.