تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ 12 شعبان 1445 Wednesday, 21 February , 2024
6
رئیس کل دادگستری استان البرز؛

رفع تصرف ۱۵ دستگاه حاکمیتی و عمومی از حریم رودخانه کرج

  • کد خبر : 3619
  • 04 اسفند 1400 - 20:00
رفع تصرف ۱۵ دستگاه حاکمیتی و عمومی از حریم رودخانه کرج
رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: تا کنون ۱۵ دستگاه حاکمیتی و عمومی که تصرفاتی در بستر و حریم رودخانه کرج داشتند به صورت داوطلبانه اقدام به رفع تصرف و آزادسازی کردند.

به گزارش خبر گوهردشت به نقل از مهر، حسین فاضلی هریکندی ظهر چهارشنبه در حاشیه آئین کلنگ زنی پارک رود مناطق آزاد شده رودخانه کرج اظهار کرد: استان البرز ویژگی‌های متعددی به جهت مجاورت با مرکز کشور و پایتخت دارد.

وی ادامه داد: در کنار این ظرفیت‌ها متأسفانه تهدیداتی نسبت به استان از حیث منابع طبیعی، اراضی ملی، محیط زیست و تغییر کاربری است‌.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: در مدت ۲ سال و نیمی که در دادگستری استان البرز هستم، با توجه به تهدیداتی که استان البرز نسبت به حوزه‌های یاد شده داشت، قرارگاهی به عنوان قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری در استان زیر مجموعه شورای حفظ حقوق بیت المال و امور اراضی و منابع طبیعی استان تشکیل شود.

وی با بیان اینکه وظیفه این قرارگاه هم حوزه‌های حقوق عامه است که تمام آنها متولیان خاص خود را دارند، تصریح کرد: براین اساس دستگاه قضائی به عنوان ناظر و در برخی موارد هم به عنوان مقام قضائی که باید دستور مقتضی صادر شود، حضور دارد.

فاضلی هریکندی خاطرنشان کرد: در حوزه تغییر کاربری در استان البرز از سال ۹۴ تا ۹۸ در طی ۵ سال از تغییر کاربری سه هزار و ۱۹۷ هکتار از اراضی زراعی و باغات جلوگیری یا آزادسازی صورت گرفت.

وی گفت: اما در سال گذشته ۳ هزار و ۸۷۳ هکتار یعنی ۲۱ درصد از مجموع ۵ سال گذشته تنها در خصوص اراضی زراعی و باغات آزادسازی صورت گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: در ۹ ماهه سال جاری نیز، بالغ بر ۶ هزار و ۹۰۰ هکتار آزادسازی از طریق جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغات با همت جهاد کشاورزی استان و حمایت استانداری و تمام دستگاه‌ها انجام شد.

وی با اشاره به آزاد سازی رودخانه‌های ساوجبلاغ، طالقان و کرج اظهار کرد: در سال ۹۹ بالغ بر ۱۳۲ هزار متر مربع از عرصه‌ی بستر رودخانه‌های تصرف شده آزادسازی شد.

فاضلی هریکندی بیان کرد: در ۹ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۸۲ هزار متر مربع در ادامه‌ی اقداماتی که در حوزه رودخانه‌ها در استان صورت گرفته، آزاد سازی انجام شده است.

وی تصریح کرد: سیاستی که در حوزه رودخانه کرج در قرارگاه و شورای حفظ حقوق بیت المال دنبال کردیم، با همکاری آب منطقه‌ای استان البرز از تصرفات جدید به صورت جدی و قاطع جلوگیری شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در خصوص تصرفات قدیمی رودخانه کرج خاطرنشان کرد: برخی تصرفات رودخانه کرج که از سوی دستگاه‌ها و اشخاص حقیقی صورت گرفته قدمت ۸۰ تا ۹۰ ساله دارد.

وی گفت: براین اساس با کمک دستگاه‌های متولی از جمله آب منطقه‌ای استان متصرفین اعم از دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی و اشخاص حقیقی شناسایی شدند.

فاضلی هریکندی اظهار کرد: در طول مسیر ۶۴ کیلومتری پل حامی تا تونل کندوان بالغ بر یک هزار متصرف وجود دارد و با اقدامات انجام شده و یک عزم ملی نسبت به رفع تصرف از رودخانه کرج اقدام نمائیم

وی بیان کرد: از این رو غالباً دستگاه‌های ملی در این مسیر مستقر بودند، ساختمان قوه قضائیه مربوط به قوه قضائیه بود و سایر دستگاه‌ها و نهادها هم به این صورت تصرفاتی داشتند.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: براین اساس به دستور ریاست قوه قضائیه گزارشی از اقداماتی که شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و همچنین رودخانه‌ها تهیه و تقدیم شد.

وی خاطرنشان کرد: ریاست قوه قضائی در تاریخ ۲۷ و ۲۸ دی ماه در شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و همچنین در شورای قضائی قوه قضائیه دستور دادند که کار آزادسازی رودخانه صورت بگیرد و برای شروع از رودخانه کرج و دستگاه‌های حاکمیتی و در ابتدا از ساختمان قوه قضائیه رفع تصرف صورت گرفت.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه امروز ۳۷ روز از دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر آزادسازی گذشته است، گفت: براین اساس بالغ بر ۴۴ هزار متر مربع رفع تصرف انجام شده است.

وی اظهار کرد: تا کنون ۱۵ دستگاه حاکمیتی و عمومی که تصرفاتی در بستر و حریم رودخانه کرج داشتند به صورت داوطلبانه اقدام به رفع تصرف و آزادسازی کردند.

فاضلی هریکندی بیان کرد: اکنون از دستگاه‌های حاکمیتی فقط دستگاه هلال احمر به دلیل استقرار پایگاه امدادی و دو دستگاه نظامی باقی مانده اند که اخطاریه صادر شد.

وی در خصوص ساماندهی حاشیه رودخانه پس از آزادسازی تصریح کرد: این ساماندهی شامل ایجاد تفرجگاه‌های ساحلی می‌شود که در محدوده شهر، شهرداری متولی اجرای آن است و در خارج شهر با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی، به وزارت راه و شهرسازی و گردشگری واگذار شد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با اشاره به ساماندهی مناطق آزادسازی شده خاطرنشان کرد: هر جا شرایط مکانی اجازه دهد بوستان‌ها و تفرجگاه‌های ساحلی ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: در محدوده شهری، شهرداری و در خارج از محدوده شهر، وزارت راه و شهر سازی و گردشگری به ساماندهی و ایجاد تفرجگاه عمومی می‌پردازند.

فاضلی هریکندی از پیشگامی شهرداری کرج برای ایجاد پارک رود در مناطق آزادسازی شده قدردانی کرد و متذکر شد: همکاری خوبی توسط مدیران مربوطه در این زمینه انجام شد تا مردم نیز در عمل و به صورت عینی شاهد فایده اجرای قانون باشند.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=3619
  • ارسال توسط :
  • منبع : مهر
  • دیدگاه‌ها برای رفع تصرف ۱۵ دستگاه حاکمیتی و عمومی از حریم رودخانه کرج بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.