تاریخ : پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ 13 شعبان 1445 Thursday, 22 February , 2024
9

البرز بی نصیب از بنزین یورو ۴

  • کد خبر : 3164
  • 02 آذر 1400 - 14:51
البرز بی نصیب از بنزین یورو ۴
مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت پخش فرآورده‌های نفتی البرز گفت: بنزین یورو فقط در ۲۶ جایگاه کرج توزیع می‌شود و در بقیه شهرستان‌های استان بنزین یورو۴ توزیع نمی‌شود.

به گزارش خبرگوهردشت، مجتبی دهقان‌نصیری در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا  با اشاره به وضعیت توزیع بنزین یورو۴ در البرز، گفت: بنزین یورو فقط در ۲۶ جایگاه کرج توزیع می‌شود.

وی در خصوص توزیع گازوئیل استاندارد هم افزود: نفت گاز یورو۴ در جایگاه‌های کل استان به جز چند جایگاه طالقان توزیع می‌شود.

وی افزود: مجوز توزیع بنزین یورو را فقط در کرج داریم و دریافت مجوز توزیع بنزین یورو۴ در شهرستان‌ها همت بیشتری می‌طلبد.

این مسئول با تأکید بر همت بیشتر برای دریافت مجوز توزیع بنزین یورو۴ در شهرستان‌ها گفت: وقتی شهرستان‌های اطراف چون فردیس یا شهریار تهران در حال سوزاندن سوخت معمولی هستند این  بر آلایندگی هوای کرج هم تاثیرگذار است. بنابراین می‌طلبد طرح توجیهی برای سازمان نوشته شود تا بتوانیم مجوز تکمیل مقدار مصرف را تهیه کنیم.

وی همچنین از انجام تمام تکالیف قانونی طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) بر اساس تاریخ تعیین شده خبرداد و اظهار کرد: همه جایگاه‌ها  از ابتدای مهر ۹۹ تا کنون به طرح کهاب تجهیز و فعال شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نفتکش‌هایی که به حمل بنزین می‌پردازند نیز مجهز به طرح کهاب هستند، گفت: ۲۷ نفتکش از ۳۱ دستگاه مجهز به کهاب هستند.

گفتنی است استاندارد یورو ‌۴ یک معیار بین‌المللی است که بر اساس آن عدد اکتان (معیار بهسوزی سوخت موتورهای بنزینی) و آلاینده‌های سوخت باید در یک محدوده مجاز باشد. در برخی پالایشگاه‌های کشور سوخت براساس استاندارد یورو ‌۴ تولید می‌شود و در بعضی پالایشگاه‌ها که هنوز موفق به تولید بنزین با استاندارد یورو ‌۴ نشده‌اند، طرح‌هایی برای تولید این فرآورده مطابق با استاندارد یورو۴ مطرح یا در حال اجراست.

براساس استاندارد یورو ۴، عدد اکتان بنزین باید بالاتر از ۹۱ باشد؛ عدد اکتان نشان‌دهنده آرام سوزی و خشک‌سوزی سوخت در موتورهای بنزینی است.

مشخصه‌ای که در اعمال استاندارد برای سوخت مصرفی در خودروها مورد توجه است مقدار بنزن موجود در آن است. بنزن ماده‌ای سرطان‌زا و بسیار خطرناک است. براساس استاندارد یورو۴ میزان بنزن مجاز در سوخت بنزین حداکثر یک درصد است.

یکی از ویژگی‌هایی که در  بنزین حد مجازی برای آن در نظر گرفته شده مواد آروماتیک و حلقوی است که براساس استاندارد یورو ‌۴ مقدار مجاز درنظر گرفته شده برای این گروه از ترکیبات حداکثر ۳۵ درصد است.

از دیگر ویژگی‌های بسیار مهم برای سوخت بنزین مصرفی در خودروها میزان گوگرد موجود در آن است که براساس استاندارد یورو ‌۴ میزان گوگرد نباید بیش از ۵۰ppm باشد: (ppm واحد در یک میلیون). این در حالی است که در استانداردهای قبلی میزان مجاز برای گوگرد موجود در سوخت خودروها ۱۰۰ تا ۲۰۰ یا حتی ۶۰۰ppm در نظر گرفته می‌شد.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=3164
  • نویسنده : دبیرخبر
  • ارسال توسط :
  • منبع : گوهردشت
  • دیدگاه‌ها برای البرز بی نصیب از بنزین یورو ۴ بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.