تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ 20 شعبان 1445 Thursday, 29 February , 2024
7
رئیس کل دادگستری استان البرز؛

احکام کلاهبرداری شبکه ای خودرو در ساوجبلاغ صادر شد/ حبس و رد مال با احتساب کاهش ارزش پول

  • کد خبر : 3913
  • 18 اسفند 1400 - 11:30
احکام کلاهبرداری شبکه ای خودرو در ساوجبلاغ صادر شد/ حبس و رد مال با احتساب کاهش ارزش پول
رای یک پرونده کثیرالشاکی با قریب به هزار نفر شاکی از شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو شهرستان ساوجبلاغ صادر شد. این پرونده که مربوط به کلاهبرداری در قالب فروش پیش فروش خودرو بود منتهی به محکومیت متهم اصلی و ۱۹ نفر از شرکا و معاونین جرم شد.

به گزارش خبر گوهردشت، حسین فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه در پرونده کلاهبرداری شبکه‌ای فروش خودرو در ساوجبلاغ، متهمان به حبس‌های طولانی مدت، رد وجوه اخذشده، تبعید، منع از داشتن دسته چک و صدور اسناد تجاری و الزام به خدمات عمومی رایگان محکوم شده‌اند، گفت: یکی از نوآوری‌های رای صادرشده در این پرونده، صدور حکم به محکومیت متهمان به رد مال برده شده با لحاظ کاهش قدرت خرید پول است.

وی اضافه کرد: بر اساس حکم صادرشده، هر یک از شاکیان به میزان وجهی که برای خرید خودرو در زمان کلاهبرداری به متهم پرداخت کردند، می‌توانند با لحاظ قیمت روز همان خودرو در زمان رد مال، وجه آن را از متهمان دریافت کنند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان دستاوردهای این ابتکار در صدور رای، که یکی از پرونده های مورد رصد ویژه معاونت نظارت بر پرونده خاص دادگستری کل استان است، تصریح کرد: در صورت صدور چنین احکامی، هزینه ارتکاب کلاهبرداری افزایش پیدا کرده و همین امر عامل بازدارنده در ارتکاب جرم خواهد بود؛ برای اینکه هم اکنون علاوه بر کاهش ارزش پول به دلیل تورم، برخی کلاهبرداران پس از بردن مال مردم نسبت به سرمایه گذاری آن در فعالیت های اقتصادی و کسب سود اقدام می‌کنند و نهایتا نیز با توجه به تفسیر معمول از مواد قانونی، به میزان مبلغ اسمی وجه برده شده در زمان وقوع جرم با وجود کاهش قدرت خرید آن محکوم می‌شوند.

عالی ترین مقام قضایی استان البرز افزود: با رویه قضایی جدید می‌توان مجرمان را به میزان ارزش واقعی پول در زمان پرداخت به شاکیان محکوم کرد و قطعا عدالت و انصاف هم پشتوانه چنین آرایی خواهد بود.

فاضلی هریکندی متذکر شد: این رای غیر قطعی بوده و هریک از طرفین پرونده می توانند ظرف بیست روز پس از ابلاغ، تقاضای تجدیدنظرخواهی کنند.

 

 

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=3913
  • ارسال توسط :
  • دیدگاه‌ها برای احکام کلاهبرداری شبکه ای خودرو در ساوجبلاغ صادر شد/ حبس و رد مال با احتساب کاهش ارزش پول بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.