تاریخ : پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ 13 شعبان 1445 Thursday, 22 February , 2024
5
مدیر تحقیق ‌و توسعه موسسه رازی مطرح کرد:

اثربخشی کووپارس علیه سویه های در گردش/ واکسن های ارتقا یافته علیه امیکرون مزیتی بر واکسن های موجود ندارند

  • کد خبر : 3595
  • 03 اسفند 1400 - 15:18
اثربخشی کووپارس علیه سویه های در گردش/ واکسن های ارتقا یافته علیه امیکرون مزیتی بر واکسن های موجود ندارند
مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، گفت: مطالعات نشان می دهد واکسن های تقویت شده علیه امیکرون مزیتی معنی دار بر واکسن های موجود ندارند.

به گزارش خبر گوهردشت به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سید رضا بنی هاشمی درباره نیاز یا عدم نیاز به ارتقاء واکسن رازی کووپارس واستفاده از سویه های دلتا و امیکرون در واکسن گفت: تمام واکسن های موجود در جهان از جمله واکسن رازی کوو پارس در مقابل سویه امیکرون اثربخشی کمتری نسبت به واریانت آلفا و دلتا دارند، اما با توجه به مطالعات انجام شده در موسسه رازی، این کاهش اثر بخشی به اندازه ای معنی دار نیست که لازم باشد آنتی ژن موجود در واکسن رازی کووپارس را به سویه دلتا یا امیکرون تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: اثربخشی واکسن های ارتقاء یافته با این سویه ها، در حیوانات آزمایشگاهی نشان داد، اختلاف معناداری با واکسن های فعلی ندارند.

مدیر تحقیق ‌و توسعه موسسه رازی افزود: مطالعات دیگر نیز حاکی از آن است که واکسن علیه امیکرون نمی تواند اثربخشی مناسبی بر روی سویه دلتا یا دیگر سویه ها بگذارد.

دکتر بنی هاشمی با اشاره به این که در حال حاضر سویه های مختلفی در گردش است و واکسن رازی کووپارس می تواند اثربخشی قابل قبولی روی آنها داشته باشد، بنابراین فعلا به تغییر سویه ‌و‌ ارتقاء واکسن نیازی نیست، یادآور شد: مطالعات جهانی نیز همین را نشان می دهد. به تازگی مجله نیچر در این‌مورد مقاله ای منتشر کرده که موید این نکته است که واکسن های تقویت شده علیه امیکرون مزیتی بر واکسن های موجود ندارند.

وی ادامه داد: در این مقاله با عنوان “واکسن های هدفمند امیکرون در آزمایش های اولیه بهتر از واکسن های اصلی نیستند” اشاره شده که مجموعه ای از مطالعات اولیه حیوانی نشان می دهد، تقویت کننده های اختصاصی Omicron هیچ مزیتی نسبت به دوز سوم واکسن های فعلی ندارند.

دکتر بنی هاشمی افزود: براساس این مقاله، یکی از این مطالعات نشان داد که هم واکسن اصلی وهم تزریق به روز شده باعث افزایش سطح سلول‌های B حافظه می شوند که مسئول تولید آنتی بادی ها برای دفع ویروس هستند.

وی اضافه کرد: همچنین با استناد به این مقاله، یک مطالعه روی موش‌ها حاکی از آن است که دادن یک تقویت‌کننده منطبق با Omicron پس از دو دوز واکسن مبتنی بر mRNA هیچ فایده‌ای بیشتر از یک تقویت‌کننده استاندارد ندارد.

به گفته مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، این موسسه در حال حاضر مطالعات فشرده ای را بر روی افزایش اثربخشی واکسن رازی کوو پارس بر علیه سویه امیکرون انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=3595
  • ارسال توسط :
  • دیدگاه‌ها برای اثربخشی کووپارس علیه سویه های در گردش/ واکسن های ارتقا یافته علیه امیکرون مزیتی بر واکسن های موجود ندارند بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.