تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ 12 شعبان 1445 Wednesday, 21 February , 2024
7

معضل زیست محیطی حلقه‌دره کرج

  • کد خبر : 3097
  • 24 آبان 1400 - 10:57
معضل زیست محیطی حلقه‌دره کرج
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: متاسفانه به دلیل مدیریت نادرست و عدم اراده قوی، تاکنون هیچ کدام از طرح‌ها و پروژه‌های مرکز دفن زباله کرج به صورت کامل اجرایی نشده و معضل زیست محیطی حلقه دره همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگوهردشت، فردین حکیمی گفت: مرکز دفن حلقه دره تنها مرکز دفن زباله در استان است که روزانه حدود ۱۵۰۰ تن زباله از شهرهای استان به این مرکز منتقل می‌شود. در سال‌های گذشته در این مرکز زیرساخت‌هایی برای ایجاد لندفیل مهندسی بهداشتی، تصفیه شیرابه، کارخانه تولید کمپوست، استحصال گاز و کارخانه پیرولیز ایجاد شد ولی متاسفانه به دلیل مدیریت نادرست و عدم اراده قوی،

حکیمی اظهار کرد: با افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش مصرف انواع مواد غذایی و تولید انواع پسماندها چه در بخش خانگی و چه در تاکنون هیچ کدام از این طرح و پروژه‌ها به صورت کامل اجرایی نشده و معضل زیست محیطی حلقه دره همچنان ادامه دارد.بخش‌های صنعتی بیش از پیش شده است. مشکلات زیست محیطی که به دنبال انباشت و تجمع پسماندها به وجود می‌آید قابل چشم پوشی نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه در موضوع مدیریت پسماند سه موضوع باید در الویت قرار بگیرد، گفت: نخست فرهنگ سازی برای کاهش میزان تولید و همچنین تفکیک مواد بازیافتی نظیر کاغذ و مقوا، انواع پلاستیک و شیشه و … در مبدا که در این صورت هم در وقت و انرژی و هم به لحاظ اقتصادی می‌توان صرفه جویی کرد و از طرفی نیز از حجم زباله‌ها به طرز چشم گیری کاست که در نتیجه آن از مشکلات زیست محیطی جلوگیری کرد.

حکیمی ادامه داد: دوم افزایش میزان بازیافت پسماندها و استفاده از پسماندهای تفکیک شده برای تولید کمپوست، انرژی و… و سوم کاهش میزان دفن زباله و پیشگیری از آلودگی آب‌های زیر زمینی و تولید شیرابه

وی افزود: یکی از مشکلات و دلایل مهم محقق نشدن بهبود روند مدیریت پسماند در حلقه دره، عدم ثبات مدیریت بوده که فرصت لازم به مدیران وقت برای تحقق وعده‌ها داده نشده و این روند در طول این سال‌ها تکرار شده و متاسفانه هیچ مدیری پاسخگوی تعهداتش نبوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد: هر چند پرونده عدم مدیریت مطلوب پسماندهای شهری در حلقه دره به مراجع محترم قضایی ارجاع شده و در حال رسیدگی است ولی با توجه به نشست‌های مشترکی که با برخی از اعضای شورای شهر و سازمان مدیریت پسماند برگزار شده، امید است با اراده جدی مسئولین مربوطه شاهد تحقق تکالیف قانونی و جبران کم کاری های گذشته باشیم.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=3097
  • نویسنده : دبیرخبر
  • ارسال توسط :
  • منبع : گوهردشت
  • دیدگاه‌ها برای معضل زیست محیطی حلقه‌دره کرج بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.