تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ 20 شعبان 1445 Thursday, 29 February , 2024
2
وزیر بهداشت؛

ایران در اوج تحریم‌ها جزو ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا شد

  • کد خبر : 3899
  • 17 اسفند 1400 - 14:14
ایران در اوج تحریم‌ها جزو ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا شد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با تلاش دانشمندان و متخصصان ایرانی توانستیم در اوج تحریم‌ها جزو ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا شویم.

به گزارش خبر گوهردشت به نقل از مهر ، بهرام عین‌اللهی پیش از ظهر سه‌شنبه در مراسم بهره‌برداری از فاز نهایی بزرگترین کارخانه تولید واکسن غرب آسیا و تولید ۶۰ میلیون دز واکسن برکت با بیان اینکه در تجربه دفاع مقدس به تمام دنیا نشان دادیم توانایی انجام کارهای بزرگی را داریم، اظهار کرد: هر کاری زمینه‌های قبلی دارد تا کارهای موفق بعدی ایجاد شود.

وی بیان کرد: وقتی ویروس کرونا پیدا شد کشورها وضعیت یکسانی نداشتند، ایران نیز در اوج تحریم‌ها ظالمانه آمریکا در دوران ترامپ قرار داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دشمن در چنین شرایط فشار را به ایران بیشتر کرده بود تا با فشار مضاعف کرونا به اهداف خود برسد، تصریح کرد: آنها با کارشکنی باطن خبیث خود را نشان دارند و سعی کردند با بالا رفتن آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در ایران به اهدافشان برسند.

وی با بیان اینکه بحران اوکراین نشان داد وابستگی به دشمن کار عبث است، خاطرنشان کرد: فقط با ما می‌توانیم و با اتکا به خود رشد می‌کنیم، بنابراین باید به سمت خودکفایی برگردیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در وزارت بهداشت خودکفایی از اهداف ما است، گفت: فرآیندها مانع این امر بود به عنوان مثال ارز ترجیحی ضد تولید است، این مشکلات باعث شده است تا سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری اطمینان نداشته باشند.

وی با بیان اینکه بهترین نیروی انسانی در تمام رشته‌ها را داریم، اظهار کرد: با این وجود چرا باید در تولید مشکل داشته باشیم، در حالی که باید شرایط تولید به بهترین شکل مهیا شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نباید اقتصاد ما متکی به نفت باشد، تصریح کرد: در این راستا باید از تمام امکانات کشور استفاده کنیم.

شهرک‌های دانش‌بنیان ما را در علم به اعلی می‌رسانند

وی با بیان اینکه امروز با فعال کردن شهرک‌های دانش‌بنیان باید در رابطه با علم به اعلی برسیم، ادامه داد: باید با دانشمندان این عرصه و با برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت این مهم را انجام دهیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه بحث مرجعیت علمی دنیا از تأکیدات مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: در این راستا می‌توانیم محور فعالیت‌های علمی و آموزشی منطقه باشیم.

وی بیان کرد: باید فعالیت‌های بین‌المللی خود را با صادرات محصول افزایش و قدرت علمی خود را در منطقه نشان دهیم، در این زمینه به دنبال جهش علمی هستیم به ویژه که این توانایی وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ما اصلاً نباید کمبود دارو داشته باشیم و کمبودهای موجود به خاطر فرآیندهای معیوب است، خاطرنشان کرد: امروزه از تمام سرمایه‌گذران و خیرین می‌خواهیم تا در زمینه تولید کمک و هزینه کنند.

وی با بیان اینکه این امکانات عظیم در مجموعه برکت وجود دارد، گفت: در این زمینه سرمایه گذاران باید کشور را به جایی برساند که مشکل کمبود دارو نداشته باشیم، بلکه صادرات نیز داشته باشیم.

عین‌اللهی بیان کرد: استفاده از هوش مصنوعی و استارت‌آپ‌ها کمک شایانی در تولید باشد، بنابراین باید از این ظرفیت به صورت کامل بهره ببریم تا جایی که حرمت بیماران را به صورت کامل نگه داریم و در صف طولانی دارو و واکسن نایستاند.

باید از کشور مصرفی وابسته به کشور تولیدی تغییر ریل دهیم

وی اظهار کرد: اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید از کشور مصرفی وابسته به کشور تولیدی تغییر ریل دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از تلاش‌ها دکتر مخبر و مهندسین و محققین این مجموعه تشکر می‌کنیم، تصریح کرد: امروز ستاد فرمان امام (ره) در قله ایستاده و این حاصل تلاش همه همکاران در این نهاد است.

وی با بیان اینکه در رابطه با تأیید علمی هر محصولی دقیق و موشکافانه عمل می‌کنیم، متذکر شد: نتیجه آن این است که شاهد تولید انبوه واکسن هستیم و زمینه صادرات وجود دارد؛ در واقع مرکز برکت یک مرکز کشوری نیست و یک مرکز بین‌المللی است.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه : https://khabargohardasht.ir/?p=3899
  • ارسال توسط :
  • دیدگاه‌ها برای ایران در اوج تحریم‌ها جزو ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا شد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.